This Banner is For Sale !!
Get your ad here for a week in 20$ only and get upto 15k traffic Daily!!!

Miço ile Eski Sürümde Kalan Uygulamaları Güncellemek


Bilindiği üzere olası güvenlik açıklarında programların eski versiyonda kalması tehditlere açık olunmasına sebep olmaktadır. Bu senaryonun yaşanmaması için Miço ajanı ile ortamda bulunan Home windows ya da GNU/Linux cihazların üzerinde koşan programları bir kaç dakikada güncellemek mümkün.

Bu yazıda da ortamda bulunan eski Google Chrome sürümlerini tespit edip toplu şekilde nasıl güncellenir konusunu konuşacağız.1. Program Versiyonlarını Tespit Etmek

Öncelikle cihazların üzerindeki mevcut Google Chrome sürümünü tespit edelim. Bu işlemi yapabilmek için basit düzeyde bir osquery sorgusu yazmamız gerekiyor.

İstenirse buradaki adresten indirilip aşağıdaki makale takip edilerek hazır bir Miço görevi nasıl içe aktarılır konusu öğrenilebilir.

Mevcut versiyonları tespit etmek için yeni bir görev oluşturuyoruz.

Image description

Görev ayarlarında da görüldüğü üzere daha önce hazırlanmış olan ve sadece Home windows Makinelerin bulunduğu koleksiyona, her 60 dakikada bir çalışmak üzere ilgili görevi gönderiyoruz.

Görevi alan cihazların verdiği cevapları aşağıdaki gibi activity sonuçlarında görebiliriz.

Image description

Gelen cevaplardan da görüldüğü üzere 4 cihazdan 3’ü Google Chrome 94.0.x.x versiyonunda iken yalnızca 1 tanesi 99.0.x.x yani güncel versiyonda.

Eski versiyonda kalan cihazları güncellemek için bir sonraki adımda görev sonuçlarından koleksiyon oluşturup yalnızca bu cihazlara güncelleme görevi göndereceğiz.2. Görev Sonuçlarından Koleksiyon Oluşturmak

Liman MYS Miço eklentisi arayüzünden koleksiyonlar sekmesinde gelerek Create Assortment butonuna tıklıyoruz.

Image description

Açılan pencerede sonuçlarına göre koleksiyon oluşturacağımız görevi seçerek istediğimiz filtreyi ekliyoruz.

Bu uygulamada Get Present Chrome Model görevine 94 cevabını veren cihazları bir koleksiyonda toplamak istediğimiz için aşağıdaki gibi bir filtre oluşturuyoruz.

Image description

Oluşturduğumuz filtrelere uyan makineler Computer systems with Older Variations of Chrome koleksiyonu altında fotoğraftaki gibi toplandığı görülmektedir.

Image description

Bir sonraki adımda oluşturduğumuz bu koleksiyona güncel chrome paketini göndererek versiyonlarını güncelleyeceğiz.3. Koleksiyona Görev Göndermek

Bu işlem için yeniden ana ekranda bulunan Görev oluştur butonuna basıyoruz. Gelen ekranda aşağıdaki gibi File-transfer eklentisi ile güncelleme işlemini gerçekleştireceğiz.

Image description

Image description

İki aşamadan ilkinde dosyanın nereye taşınacağını seçiyoruz. Miço, yüklenilen dosyayı buraya taşıdıktan sonra ikinci aşama olan komut çalıştırma kısmına eklediğimiz betiği çalıştırarak bu paketin istemciye kurulmasını sağlayacaktır. İlgili komut aşağıdan edinilebilir :

C:HAVELSANgoogle-chrome-99.exe /silent /set up
Enter fullscreen mode

Exit fullscreen mode

Görevi gönderdikten sonra işlemin doğru bitip bitmediğini anlamak için tekrar versiyonların bulunduğu görevi açarak Google Chrome versiyonlarını kontrol edelim.

Image description

Yukarıdaki gibi activity sonuçlarını görüntülediğimizde bütün cihazların en son sürüm tarayıcı versiyonuna güncellendiğini rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz.Source link

The Article was Inspired from tech community site.
Contact us if this is inspired from your article and we will give you credit for it for serving the community.

This Banner is For Sale !!
Get your ad here for a week in 20$ only and get upto 10k Tech related traffic daily !!!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Want to Contribute to us or want to have 15k+ Audience read your Article ? Or Just want to make a strong Backlink?